Haber

Almanya: İran’da kız çocuklarına yönelik toplu zehirlenme vakalarına açıklık getirin

Almanya Dışişleri Bakanı ve Yeşiller Partili siyasetçi Annalena Baerbock, İran’da son 3 aydır kız çocuklarının toplu halde zehirlenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Baerbock, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayların ‘tamamen aydınlatılması’ için davette bulundu.

Baerbock, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’da kızların zehirlendiğine dair haberler şok edici. Kızlar Tahran’da da Erdebil’de de korkmadan okula gidebilmeli. Bu onların en temel insan hakkıdır” dedi. Tahran yönetimini davet eden Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Tahran yönetimini davet ederek, “Bütün olaylar tam olarak aydınlatılmalıdır” sözlerini kullandı.

Ne oldu?

İran’da öğrencilere yönelik zehirli saldırılar 1 Mart’ta da devam etmiş, ülke genelindeki 26 okuldan onlarca kız çocuğu, zehirli gazla gerçekleştirildiği düşünülen saldırıların ardından hastanelere kaldırılmıştı. Kasım ayından bu yana zehirlenen öğrenci sayısı bini geçti.

Zehirlenme belirtileri arasında nefes alma güçlükleri, baş dönmesi, baş ağrısı ve yorgunluk yer alır. Birçok İranlı, bu saldırıların kız okullarını kapatmak için yapıldığını düşünüyor. Hükümet ise saldırıların önceden planlanıp planlanmadığına dair net bir açıklama yapmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu