Yaşam

Mersin Yenişehir Belediyesi’nden Atatürk’e Özel Heykel Sergisi

Mersin Yenişehir Belediye, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve liderliğini konu alan çalışmalardan oluşan “1 Önder 1 Ömür” adlı heykel standını açtı. Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde kapılarını açan sergiyi sanatseverler 22 Mayıs 2023 tarihine kadar ziyaret edebilecek.

Açıldığı günden bu yana birbirinden değerli sergileri sanatseverlerle buluşturan Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi, heykeltıraş Mustafa Yüksel’in 29 tekli ve çoklu figürden oluşan “1 1 Lider 1 Hayat” standı ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Küratörlüğünü Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert’in üstlendiği sergi, Atatürk’ün hayatındaki önemli dönüm noktalarını içeren olayları kronolojik bir dizi halinde sunuyor. Standın açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sanatçı Mustafa Yüksel ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“SANATA VE SANATÇIYA DESTEKLERİ ÖNEMSİYORUZ”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde kurdukları iki çağdaş sanat galerisinin kente değerli bir sanat akımı kazandırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“2020 yılında açılışını yaptığımız Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi ile Mersin’de kültür sanat alanında büyük bir farkındalık oluşturduk. Kısa sürede yüzlerce değerli sanatçının binlerce eserini buluşturduk. 10 binden fazla vatandaşımız bu stantları gezme imkanı buldu.Okullardan geziler düzenleniyor.Binlerce öğrencimiz ilk defa bir sergiyi gezme imkanı buldu.Bu çok değerli.İstiyoruz. başta çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımızın sanatla iç içe olmalarını sağlamak için ilham vermek.Galerilerimizde yerel sanatçıları da destekliyoruz.Açtığımız iki stant da tamamen yerel sanatçıların eserlerinden oluştu ve desteğe büyük önem veriyoruz. sanatçının.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu