Haber

Bakan Kirişci: “Dünya barışı için kritik öneme sahip bir ülke haline geldik”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin dünya barışı için kritik öneme sahip bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bir dizi temasta bulunmak üzere hava yoluyla Sivas’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sivas Valiliği Ek Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Tarım Dairesi temsilcileriyle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Bakan Kirişci, seçimin sadece ülkemiz için değil, ülkemize güvenen mazlum coğrafyalar için de dünya barışı ve bölge barışı için çok önemli bir seçim olduğunu belirtti. Dünya barışı için kritik öneme sahip bir ülke haline geldik. Bu birdenbire olmadı. Bu, Türkiye’nin ekonomik, siyasi, sosyal, savunma sanayi, eğitim, sağlık, tarım, ulaşım, aklınıza gelebilecek her alanda yaşadığı boşluktan kaynaklanan bir durum. Yardımlarda kendi bütçesine göre birinci sırada yer alan bir ülke olmamız tesadüf değil, tesadüf değil” dedi.

“Türkiye’deki tüm sulama sistemleri vahşi sulamadan kapalı sulamaya geçecek”

Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye’deki tüm sulama sistemlerinin vahşi sulamadan kapalı sulamaya geçeceğini ifade eden Bakan Kirişci, “Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Sivas’a her yıl ortalama 1.1 milyar liralık destek veriyoruz. bu destekler artarak devam edecek.Garantisini veriyoruz.5 yıl sonra Türkiye’deki tüm sulama sistemleri vahşi sulamadan kapalı sulamaya geçecek.Basınçlı sulamaya geçecekler.Her şehir kendine yetsin diyoruz.Ekliyoruz. Kent tarımına büyük önem veriyoruz. Özellikle jeotermalin bulunduğu alanlarda sera OSB’lerinin yani endüstriyel amaçlı sera OSB’lerinin kurulmasını teşvik ediyor ve destekliyoruz.”

“Türkiye’de tarımsal OSB sayısını 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz”

Bakan Kirişci, Türkiye’deki tarımsal OSB sayısını 100’ün üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Çünkü gençlerimizin tarım ve ormancılığa ilgisi en düşük seviyede. İlgilerini çekmek için isteyenlere arsa tahsis ediliyor. Bu alanda faaliyet göstermek isteyenler ve buradaki faaliyetler için ihtiyaç duyacakları finansman.Bu kardeşlerimize bu üç aşamalı uygulamayı sunacağız inşallah.Aileyi tutamayız çünkü kadını kırsalda tutamayız, Aileyi koruyamadığımız için gençler heba oluyor.Biz TEKNOFEST kuşağı gibi bu gençlerin de tarımla ilgilenmesini istiyoruz.Sosyal güvencesi olan bir anne aileyi bir araya toplar. Böylece aile başka yerlere gitmeyecek” dedi.

Konuşmaların ardından hibe takviyesi alan çiftçilere hibe çekleri takdim edildi. – SİVAS

haberbiga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu